Kodi zonal Kiev (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kiev

Kodi zonal / hyrja telefonike:

44     (+380 44)

Shteti:

Ukraina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kiev (hyrja telefonike)


Prefiksi 44 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kiev. Dhe Kiev ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Kiev, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380 (00380), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kiev, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 44. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +380 44 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kiev për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 44.