Kodi zonal Kičevo (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kičevo

Kodi zonal / hyrja telefonike:

45     (+389 45)

Shteti:

Maqedonia Veriore

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kičevo (hyrja telefonike)


Prefiksi 45 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kičevo. Dhe Kičevo ndodhet në Maqedonia Veriore. Nëse ndodheni jashtë Maqedonia Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Kičevo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maqedonia Veriore është +389 (00389), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kičevo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +389 45. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +389 45 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kičevo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00389 45.