Kodi zonal Kibaha, Kisarawe, Lindi, Morogoro, Mtwara, Pwani (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kibaha, Kisarawe, Lindi, Morogoro, Mtwara, Pwani

Kodi zonal / hyrja telefonike:

23     (+255 23)

Shteti:

Tanzanija

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kibaha, Kisarawe, Lindi, Morogoro, Mtwara, Pwani (hyrja telefonike)


Prefiksi 23 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kibaha, Kisarawe, Lindi, Morogoro, Mtwara, Pwani. Dhe Kibaha, Kisarawe, Lindi, Morogoro, Mtwara, Pwani ndodhet në Tanzanija. Nëse ndodheni jashtë Tanzanija dhe dëshironi të telefononi një person në Kibaha, Kisarawe, Lindi, Morogoro, Mtwara, Pwani, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tanzanija është +255 (00255), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kibaha, Kisarawe, Lindi, Morogoro, Mtwara, Pwani, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +255 23. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +255 23 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kibaha, Kisarawe, Lindi, Morogoro, Mtwara, Pwani për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00255 23.