Kodi zonal KhuzestanQyteti/qyteza ose krahina:Khuzestan
Kodi zonal:061     (+9861)

Shteti:

IraniPrefiksi 061 është kodi i zonës për Khuzestan. Dhe Khuzestan ndodhet në Irani. Nëse ndodheni jashtë Irani dhe dëshironi të telefononi një person në Khuzestan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irani është +98, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Khuzestan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +9861.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +9861 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Khuzestan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 009861.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Khuzestan (Irani)