Kodi zonal Khorog (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Khorog

Kodi zonal / hyrja telefonike:

35222     (+992 35222)

Shteti:

Taxhikistan

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Khorog (hyrja telefonike)


Prefiksi 35222 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Khorog. Dhe Khorog ndodhet në Taxhikistan. Nëse ndodheni jashtë Taxhikistan dhe dëshironi të telefononi një person në Khorog, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Taxhikistan është +992 (00992), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Khorog, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +992 35222. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +992 35222 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Khorog për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00992 35222.