Kodi zonal KhorezmQyteti/qyteza ose krahina:Khorezm
Kodi zonal:62     (+998 62)

Shteti:

Uzbekistani


Kodi zonal Khorezm (Uzbekistani)


Prefiksi 62 është kodi i zonës për Khorezm. Dhe Khorezm ndodhet në Uzbekistani. Nëse ndodheni jashtë Uzbekistani dhe dëshironi të telefononi një person në Khorezm, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uzbekistani është +998, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Khorezm, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +998 62.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +998 62 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Khorezm për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00998 62.
Llogaritësi I numrit të telefonit