Kodi zonal Kaya (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kaya

Kodi zonal / hyrja telefonike:

4045     (+226 4045)
2049     (+226 2049)

Shteti:

Burkina Faso

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kaya (hyrja telefonike)


Prefiksi 2049 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kaya. Dhe Kaya ndodhet në Burkina Faso. Nëse ndodheni jashtë Burkina Faso dhe dëshironi të telefononi një person në Kaya, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Burkina Faso është +226 (00226), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kaya, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +226 2049. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +226 2049 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kaya për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00226 2049.