Kodi zonal Kastri KynouriasQyteti/qyteza ose krahina:Kastri Kynourias
Kodi zonal:2792     (+30 2792)

Shteti:

Greqia


Kodi zonal Kastri Kynourias (Greqia)


Prefiksi 2792 është kodi i zonës për Kastri Kynourias. Dhe Kastri Kynourias ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Kastri Kynourias, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kastri Kynourias, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2792.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +30 2792 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kastri Kynourias për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2792.
Llogaritësi I numrit të telefonit