Kodi zonal Kasai-OrientalQyteti/qyteza ose krahina:Kasai-Oriental
Kodi zonal:04     (+2434)

Shteti:

Republika Demokratike e Kongos


Kodi zonal Kasai-Oriental (Republika Demokratike e Kongos)


Prefiksi 04 është kodi i zonës për Kasai-Oriental. Dhe Kasai-Oriental ndodhet në Republika Demokratike e Kongos. Nëse ndodheni jashtë Republika Demokratike e Kongos dhe dëshironi të telefononi një person në Kasai-Oriental, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Republika Demokratike e Kongos është +243, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kasai-Oriental, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +2434.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +2434 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kasai-Oriental për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 002434.
Llogaritësi I numrit të telefonit