Kodi zonal KaramanQyteti/qyteza ose krahina:Karaman
Kodi zonal:338     (+90 338)

Shteti:

Turqia


Kodi zonal Karaman (Turqia)


Prefiksi 338 është kodi i zonës për Karaman. Dhe Karaman ndodhet në Turqia. Nëse ndodheni jashtë Turqia dhe dëshironi të telefononi një person në Karaman, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Turqia është +90, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Karaman, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +90 338.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +90 338 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Karaman për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0090 338.
Llogaritësi I numrit të telefonit