Kodi zonal Kara-KuldjaQyteti/qyteza ose krahina:Kara-Kuldja
Kodi zonal:3765     (+996 3765)

Shteti:

Kirgistani


Kodi zonal Kara-Kuldja (Kirgistani)


Prefiksi 3765 është kodi i zonës për Kara-Kuldja. Dhe Kara-Kuldja ndodhet në Kirgistani. Nëse ndodheni jashtë Kirgistani dhe dëshironi të telefononi një person në Kara-Kuldja, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kirgistani është +996, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kara-Kuldja, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +996 3765.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +996 3765 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kara-Kuldja për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00996 3765.
Llogaritësi I numrit të telefonit