Kodi zonal Kara-Kul (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kara-Kul

Kodi zonal / hyrja telefonike:

3746     (+996 3746)

Shteti:

Kirgistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kara-Kul (hyrja telefonike)


Prefiksi 3746 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kara-Kul . Dhe Kara-Kul ndodhet në Kirgistani. Nëse ndodheni jashtë Kirgistani dhe dëshironi të telefononi një person në Kara-Kul , përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kirgistani është +996 (00996), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kara-Kul , përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +996 3746. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +996 3746 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kara-Kul për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00996 3746.