Kodi zonal Kara (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kara

Kodi zonal / hyrja telefonike:

26     (+228 26)

Shteti:

Togo

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kara (hyrja telefonike)


Prefiksi 26 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kara. Dhe Kara ndodhet në Togo. Nëse ndodheni jashtë Togo dhe dëshironi të telefononi një person në Kara, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Togo është +228 (00228), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kara, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +228 26. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +228 26 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kara për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00228 26.