Kodi zonal KantonQyteti/qyteza ose krahina:Kanton
Kodi zonal:85     (+686 85)

Shteti:

Kiribati


Kodi zonal Kanton (Kiribati)


Prefiksi 85 është kodi i zonës për Kanton. Dhe Kanton ndodhet në Kiribati. Nëse ndodheni jashtë Kiribati dhe dëshironi të telefononi një person në Kanton, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kiribati është +686, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kanton, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +686 85.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +686 85 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kanton për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00686 85.
Llogaritësi I numrit të telefonit