Kodi zonal Kairouan, KasserineQyteti/qyteza ose krahina:Kairouan, Kasserine
Kodi zonal:77     (+216 77)

Shteti:

Tunisi


Kodi zonal Kairouan, Kasserine (Tunisi)


Prefiksi 77 është kodi i zonës për Kairouan, Kasserine. Dhe Kairouan, Kasserine ndodhet në Tunisi. Nëse ndodheni jashtë Tunisi dhe dëshironi të telefononi një person në Kairouan, Kasserine, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tunisi është +216, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kairouan, Kasserine, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +216 77.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +216 77 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kairouan, Kasserine për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00216 77.
Llogaritësi I numrit të telefonit