Kodi zonal KaarssenQyteti/qyteza ose krahina:Kaarssen

Kodi zonal:

038845     (+4938845)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kaarssen, Gjermania


Prefiksi 038845 është kodi i zonës për Kaarssen. Dhe Kaarssen ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Kaarssen, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kaarssen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 38845. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 38845 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kaarssen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 38845.