Kodi zonal Joniškis (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Joniškis

Kodi zonal / hyrja telefonike:

8426     (+370 8426)

Shteti:

Lituania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Joniškis (hyrja telefonike)


Prefiksi 8426 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Joniškis. Dhe Joniškis ndodhet në Lituania. Nëse ndodheni jashtë Lituania dhe dëshironi të telefononi një person në Joniškis, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Lituania është +370 (00370), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Joniškis, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +370 8426. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +370 8426 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Joniškis për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00370 8426.