Kodi zonal Jinja (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Jinja

Kodi zonal / hyrja telefonike:

434     (+256 434)

Shteti:

Uganda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Jinja (hyrja telefonike)


Prefiksi 434 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Jinja. Dhe Jinja ndodhet në Uganda. Nëse ndodheni jashtë Uganda dhe dëshironi të telefononi një person në Jinja, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uganda është +256 (00256), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jinja, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +256 434. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +256 434 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jinja për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00256 434.