Kodi zonal Jericho (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Jericho

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0223     (+970223)

Shteti:

Palestina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Jericho (hyrja telefonike)


Prefiksi 0223 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Jericho. Dhe Jericho ndodhet në Palestina. Nëse ndodheni jashtë Palestina dhe dëshironi të telefononi një person në Jericho, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Palestina është +970 (00970), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jericho, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +970 223. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +970 223 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jericho për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00970 223.