Kodi zonal Jeollanam-doQyteti/qyteza ose krahina:Jeollanam-do
Kodi zonal:061     (+8261)

Shteti:

Korea Jugore


Kodi zonal Jeollanam-do (Korea Jugore)


Prefiksi 061 është kodi i zonës për Jeollanam-do. Dhe Jeollanam-do ndodhet në Korea Jugore. Nëse ndodheni jashtë Korea Jugore dhe dëshironi të telefononi një person në Jeollanam-do, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Korea Jugore është +82, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jeollanam-do, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +8261.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +8261 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jeollanam-do për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 008261.
Llogaritësi I numrit të telefonit