Kodi zonal Jemelle, Marche-en-Famenne (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Jemelle, Marche-en-Famenne

Kodi zonal / hyrja telefonike:

084     (+3284)

Shteti:

Belgjika

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Jemelle, Marche-en-Famenne (hyrja telefonike)


Prefiksi 084 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Jemelle, Marche-en-Famenne. Dhe Jemelle, Marche-en-Famenne ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Jemelle, Marche-en-Famenne, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32 (0032), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jemelle, Marche-en-Famenne, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +32 84. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +32 84 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jemelle, Marche-en-Famenne për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0032 84.