Kodi zonal Jamestown, St HelenaQyteti/qyteza ose krahina:Jamestown, St Helena
Kodi zonal:22     (+290 22)

Shteti:

Shën Elena


Kodi zonal Jamestown, St Helena (Shën Elena)


Prefiksi 22 është kodi i zonës për Jamestown, St Helena. Dhe Jamestown, St Helena ndodhet në Shën Elena. Nëse ndodheni jashtë Shën Elena dhe dëshironi të telefononi një person në Jamestown, St Helena, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shën Elena është +290, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jamestown, St Helena, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +290 22.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +290 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jamestown, St Helena për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00290 22.
Llogaritësi I numrit të telefonit