Kodi zonal Invercargill, Stewart Island, RakiuraQyteti/qyteza ose krahina:Invercargill, Stewart Island, Rakiura
Kodi zonal:0321     (+64321)

Shteti:

Zelanda e Re


Kodi zonal Invercargill, Stewart Island, Rakiura (Zelanda e Re)


Prefiksi 0321 është kodi i zonës për Invercargill, Stewart Island, Rakiura. Dhe Invercargill, Stewart Island, Rakiura ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Invercargill, Stewart Island, Rakiura, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Invercargill, Stewart Island, Rakiura, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64321.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +64321 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Invercargill, Stewart Island, Rakiura për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064321.
Llogaritësi I numrit të telefonit