Kodi zonal Ile-Ife (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ile-Ife

Kodi zonal / hyrja telefonike:

036     (+23436)

Shteti:

Nigeria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ile-Ife (hyrja telefonike)


Prefiksi 036 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ile-Ife. Dhe Ile-Ife ndodhet në Nigeria. Nëse ndodheni jashtë Nigeria dhe dëshironi të telefononi një person në Ile-Ife, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nigeria është +234 (00234), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ile-Ife, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +234 36. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +234 36 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ile-Ife për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00234 36.