Kodi zonal Idanha-a-Nova (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Idanha-a-Nova

Kodi zonal / hyrja telefonike:

288     (+351 288)

Shteti:

Portugali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Idanha-a-Nova (hyrja telefonike)


Prefiksi 288 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Idanha-a-Nova. Dhe Idanha-a-Nova ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Idanha-a-Nova, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Idanha-a-Nova, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 288.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 288 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Idanha-a-Nova për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 288.