Kodi zonal Herzegovina-NeretvaQyteti/qyteza ose krahina:Herzegovina-Neretva
Kodi zonal:036     (+38736)

Shteti:

Bosnja dhe Hercegovina


Kodi zonal Herzegovina-Neretva (Bosnja dhe Hercegovina)


Prefiksi 036 është kodi i zonës për Herzegovina-Neretva. Dhe Herzegovina-Neretva ndodhet në Bosnja dhe Hercegovina. Nëse ndodheni jashtë Bosnja dhe Hercegovina dhe dëshironi të telefononi një person në Herzegovina-Neretva, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bosnja dhe Hercegovina është +387, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Herzegovina-Neretva, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +38736.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +38736 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Herzegovina-Neretva për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0038736.
Llogaritësi I numrit të telefonit