Kodi zonal HeratQyteti/qyteza ose krahina:Herat
Kodi zonal:040     (+9340)

Shteti:

Afganistan


Kodi zonal Herat (Afganistan)


Prefiksi 040 është kodi i zonës për Herat. Dhe Herat ndodhet në Afganistan. Nëse ndodheni jashtë Afganistan dhe dëshironi të telefononi një person në Herat, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afganistan është +93, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Herat, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +9340.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +9340 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Herat për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 009340.
Llogaritësi I numrit të telefonit