Kodi zonal Hennef-Uckerath (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Hennef-Uckerath

Kodi zonal / hyrja telefonike:

02248     (+492248)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Hennef-Uckerath (hyrja telefonike)


Prefiksi 02248 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Hennef-Uckerath. Dhe Hennef-Uckerath ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Hennef-Uckerath, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hennef-Uckerath, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2248. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2248 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hennef-Uckerath për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2248.