Kodi zonal HamamatsuQyteti/qyteza ose krahina:Hamamatsu
Kodi zonal:53     (+81 53)

Shteti:

Japonia


Kodi zonal Hamamatsu (Japonia)


Prefiksi 53 është kodi i zonës për Hamamatsu. Dhe Hamamatsu ndodhet në Japonia. Nëse ndodheni jashtë Japonia dhe dëshironi të telefononi një person në Hamamatsu, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Japonia është +81, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hamamatsu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +81 53.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +81 53 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hamamatsu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0081 53.
Llogaritësi I numrit të telefonit