Kodi zonal HamahQyteti/qyteza ose krahina:Hamah
Kodi zonal:31     (+963 31)

Shteti:

SiriaPrefiksi 31 është kodi i zonës për Hamah. Dhe Hamah ndodhet në Siria. Nëse ndodheni jashtë Siria dhe dëshironi të telefononi një person në Hamah, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Siria është +963, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hamah, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +963 31.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +963 31 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hamah për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00963 31.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Hamah (Siria)