Kodi zonal HadramautQyteti/qyteza ose krahina:Hadramaut
Kodi zonal:05     (+9675)

Shteti:

Jemeni


Kodi zonal Hadramaut (Jemeni)


Prefiksi 05 është kodi i zonës për Hadramaut. Dhe Hadramaut ndodhet në Jemeni. Nëse ndodheni jashtë Jemeni dhe dëshironi të telefononi një person në Hadramaut, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Jemeni është +967, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hadramaut, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +9675.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +9675 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hadramaut për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 009675.
Llogaritësi I numrit të telefonit