Kodi zonal Haapsalu (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Haapsalu

Kodi zonal / hyrja telefonike:

47     (+372 47)

Shteti:

Estonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Haapsalu (hyrja telefonike)


Prefiksi 47 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Haapsalu. Dhe Haapsalu ndodhet në Estonia. Nëse ndodheni jashtë Estonia dhe dëshironi të telefononi një person në Haapsalu, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Estonia është +372 (00372), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Haapsalu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +372 47. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +372 47 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Haapsalu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00372 47.