Kodi zonal Haag i OB (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Haag i OB

Kodi zonal / hyrja telefonike:

08072     (+498072)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Haag i OB (hyrja telefonike)


Prefiksi 08072 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Haag i OB. Dhe Haag i OB ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Haag i OB, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Haag i OB, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 8072. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 8072 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Haag i OB për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 8072.