prefiksi-telefonik-nderkombetar.info
Kodi zonal Haa Alif (hyrja telefonike)

Kodi zonal Haa Alif (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Haa Alif

Kodi zonal / hyrja telefonike:

650     (+960 650)

Shteti:

Maldivet

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Haa Alif (hyrja telefonike)


Prefiksi 650 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Haa Alif. Dhe Haa Alif ndodhet në Maldivet. Nëse ndodheni jashtë Maldivet dhe dëshironi të telefononi një person në Haa Alif, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maldivet është +960 (00960), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Haa Alif, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +960 650. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +960 650 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Haa Alif për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00960 650.