Kodi zonal GyöngyösQyteti/qyteza ose krahina:Gyöngyös
Kodi zonal:37     (+36 37)

Shteti:

HungariaPrefiksi 37 është kodi i zonës për Gyöngyös. Dhe Gyöngyös ndodhet në Hungaria. Nëse ndodheni jashtë Hungaria dhe dëshironi të telefononi një person në Gyöngyös, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Hungaria është +36, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gyöngyös, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +36 37.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +36 37 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gyöngyös për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0036 37.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Gyöngyös (Hungaria)