Kodi zonal Gudauta (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Gudauta

Kodi zonal / hyrja telefonike:

444     (+995 444)

Shteti:

Gjeorgjia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Gudauta (hyrja telefonike)


Prefiksi 444 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Gudauta. Dhe Gudauta ndodhet në Gjeorgjia. Nëse ndodheni jashtë Gjeorgjia dhe dëshironi të telefononi një person në Gudauta, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjeorgjia është +995 (00995), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gudauta, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +995 444. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +995 444 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gudauta për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00995 444.