Kodi zonal GrigoriopolQyteti/qyteza ose krahina:Grigoriopol
Kodi zonal:0210     (+373210)
0310     (+373310)

Shteti:

Moldavia


Kodi zonal Grigoriopol (Moldavia)


Prefiksi 0310 është kodi i zonës për Grigoriopol. Dhe Grigoriopol ndodhet në Moldavia. Nëse ndodheni jashtë Moldavia dhe dëshironi të telefononi një person në Grigoriopol, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Moldavia është +373, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Grigoriopol, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +373310.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +373310 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Grigoriopol për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00373310.
Llogaritësi I numrit të telefonit