Kodi zonal Ghent (Gent/Gand) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ghent (Gent/Gand)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

09     (+329)

Shteti:

Belgjika

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ghent (Gent/Gand) (hyrja telefonike)


Prefiksi 09 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ghent (Gent/Gand). Dhe Ghent (Gent/Gand) ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Ghent (Gent/Gand), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32 (0032), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ghent (Gent/Gand), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +32 9. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +32 9 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ghent (Gent/Gand) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0032 9.