Kodi zonal Geraldton (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Geraldton

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0869     (+61869)
0899     (+61899)

Shteti:

Australia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Geraldton (hyrja telefonike)


Prefiksi 0899 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Geraldton. Dhe Geraldton ndodhet në Australia. Nëse ndodheni jashtë Australia dhe dëshironi të telefononi një person në Geraldton, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Australia është +61 (0061), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Geraldton, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +61 899. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +61 899 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Geraldton për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0061 899.