Kodi zonal GeorgetownQyteti/qyteza ose krahina:Georgetown
Kodi zonal:5676     (+220 5676)

Shteti:

GambiaPrefiksi 5676 është kodi i zonës për Georgetown. Dhe Georgetown ndodhet në Gambia. Nëse ndodheni jashtë Gambia dhe dëshironi të telefononi një person në Georgetown, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gambia është +220, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Georgetown, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +220 5676.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +220 5676 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Georgetown për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00220 5676.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Georgetown (Gambia)