Kodi zonal Geghashen (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Geghashen

Kodi zonal / hyrja telefonike:

022297     (+37422297)

Shteti:

Armeni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Geghashen (hyrja telefonike)


Prefiksi 022297 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Geghashen. Dhe Geghashen ndodhet në Armeni. Nëse ndodheni jashtë Armeni dhe dëshironi të telefononi një person në Geghashen, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Armeni është +374 (00374), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Geghashen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +374 22297. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +374 22297 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Geghashen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00374 22297.