Kodi zonal Gdańsk (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Gdańsk

Kodi zonal / hyrja telefonike:

58     (+48 58)

Shteti:

Poloni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Gdańsk (hyrja telefonike)


Prefiksi 58 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Gdańsk. Dhe Gdańsk ndodhet në Poloni. Nëse ndodheni jashtë Poloni dhe dëshironi të telefononi një person në Gdańsk, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Poloni është +48 (0048), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gdańsk, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +48 58. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +48 58 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gdańsk për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0048 58.