Kodi zonal GargalianoiQyteti/qyteza ose krahina:Gargalianoi

Kodi zonal:

2763     (+30 2763)

Shteti:

Greqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Gargalianoi, Greqia


Prefiksi 2763 është kodi i zonës për Gargalianoi. Dhe Gargalianoi ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Gargalianoi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30 (0030), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gargalianoi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2763. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +30 2763 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gargalianoi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2763.