Kodi zonal Gaafu DhaaluQyteti/qyteza ose krahina:Gaafu Dhaalu
Kodi zonal:684     (+960 684)

Shteti:

Maldivet


Kodi zonal Gaafu Dhaalu (Maldivet)


Prefiksi 684 është kodi i zonës për Gaafu Dhaalu. Dhe Gaafu Dhaalu ndodhet në Maldivet. Nëse ndodheni jashtë Maldivet dhe dëshironi të telefononi një person në Gaafu Dhaalu, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maldivet është +960, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gaafu Dhaalu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +960 684.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +960 684 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gaafu Dhaalu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00960 684.
Llogaritësi I numrit të telefonit