Kodi zonal Funchal (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Funchal

Kodi zonal / hyrja telefonike:

291     (+351 291)

Shteti:

Portugali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Funchal (hyrja telefonike)


Prefiksi 291 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Funchal. Dhe Funchal ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Funchal, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Funchal, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 291.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 291 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Funchal për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 291.