Kodi zonal Fukushima (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Fukushima

Kodi zonal / hyrja telefonike:

245     (+81 245)

Shteti:

Japonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Fukushima (hyrja telefonike)


Prefiksi 245 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Fukushima. Dhe Fukushima ndodhet në Japonia. Nëse ndodheni jashtë Japonia dhe dëshironi të telefononi një person në Fukushima, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Japonia është +81 (0081), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Fukushima, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +81 245. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +81 245 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Fukushima për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0081 245.