Kodi zonal Freetown (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Freetown

Kodi zonal / hyrja telefonike:

22     (+232 22)

Shteti:

Siera Leone

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Freetown (hyrja telefonike)


Prefiksi 22 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Freetown. Dhe Freetown ndodhet në Siera Leone. Nëse ndodheni jashtë Siera Leone dhe dëshironi të telefononi një person në Freetown, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Siera Leone është +232 (00232), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Freetown, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +232 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +232 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Freetown për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00232 22.