Kodi zonal Floriana, Ħamrun (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Floriana, Ħamrun

Kodi zonal / hyrja telefonike:

23     (+356 23)
23     (+356 23)

Shteti:

Malta

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Floriana, Ħamrun (hyrja telefonike)


Prefiksi 23 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Floriana, Ħamrun. Dhe Floriana, Ħamrun ndodhet në Malta. Nëse ndodheni jashtë Malta dhe dëshironi të telefononi një person në Floriana, Ħamrun, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Malta është +356 (00356), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Floriana, Ħamrun, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +356 23. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +356 23 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Floriana, Ħamrun për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00356 23.