Kodi zonal Fianarantsoa (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Fianarantsoa

Kodi zonal / hyrja telefonike:

75     (+261 75)

Shteti:

Madagaskar

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Fianarantsoa (hyrja telefonike)


Prefiksi 75 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Fianarantsoa. Dhe Fianarantsoa ndodhet në Madagaskar. Nëse ndodheni jashtë Madagaskar dhe dëshironi të telefononi një person në Fianarantsoa, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Madagaskar është +261 (00261), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Fianarantsoa, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +261 75. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +261 75 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Fianarantsoa për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00261 75.