Kodi zonal Fergana (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Fergana

Kodi zonal / hyrja telefonike:

73     (+998 73)

Shteti:

Uzbekistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Fergana (hyrja telefonike)


Prefiksi 73 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Fergana. Dhe Fergana ndodhet në Uzbekistani. Nëse ndodheni jashtë Uzbekistani dhe dëshironi të telefononi një person në Fergana, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uzbekistani është +998 (00998), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Fergana, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +998 73. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +998 73 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Fergana për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00998 73.